loader image

Inwestycja

CZĘŚĆ INWESTYCYJNA PROJEKTU

O inwestycji

Inwestycja obejmuje budowę nowoczesnego obiektu o powierzchni ok 12 tys. m2 wraz ze zjazdem z drogi publicznej, z małą architekturą (parking rowerowy, śmietnik, ławki), oświetleniem terenu, ogrodzeniem oraz zagospodarowaniem zieleni. Część inwestycyjna projektu CK STOS zapewnia nowoczesne warunki dla funkcjonowania superkomputera, działań B&R w ramach usług CI TASK oraz dla zewnętrznych zespołów badawczych. Z powstałych przestrzeni biurowych, laboratoryjnych i studyjnych będą mogli korzystać pracownicy, studenci, również innych uczelni, oraz firmy biorące udział we wspólnych przedsięwzięciach badawczo-rozwojowych.

Budynek CK STOS zaplanowano jako inteligentną, wolnostojącą bryłę. Projekt wykorzystuje innowacyjne technologie, między innymi odzysk ciepła z instalacji chłodu wykorzystywany do ogrzania budynku za pomocą pomp ciepła. Projekt obiektu przewiduje inteligentne zabezpieczenie zgromadzonych w nim danych i infrastruktury tak, by nie zagrażały im ogień, woda, a nawet pole elektromagnetyczne.

Budynek składa się z dwóch części: strefy A i strefy B

Plan
zagospodarowania

obiektu

Główne cechy
projektu na wizualizacjach

CZĘŚĆ INWESTYCYJNA PROJEKTU

Architektura budynku

Obiekt został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Arch-Deco.

Architekci, wykorzystując kaskadową rzeźbę terenu, zaprojektowali budynek zarówno wizualnie, jak i funkcjonalnie, dzielą go na trzy części. Budynek będzie osadzony na jednym fundamencie, ale jednocześnie przedzielony osią widokową skierowaną na Gmach Główny PG. Podstawa budynku z serwerownią została schowana pod ziemią, a jej ceglana ściana wyłoni się fragmentarycznie od strony ulicy. Osadzono na niej dwie bryły pokryte blachą tytanowo-cynkową: pierwsza z nich będzie w kolorze antracytu, a druga w kolorze srebrnym.

czytaj dalej

W ramach inwestycji wypięknieje też okolica obiektu. W założeniu idei zrównoważonego rozwoju przestrzeń kampusu powinna być otwarta i powiązana z miastem. Dlatego jednym z głównych punktów projektu jest spójny system atrakcyjnej i funkcjonalnej przestrzeni publicznej, o wysokiej estetyce oraz nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych i komunikacyjnych. Nawiązują one do historycznych układów planistycznych i scalają istniejącą, i projektowaną zabudowę.